Ismét felhőinformatikai szakmai napot tartottunk
2017. március 29.-én a budapesti Neumann János Számítástechnikai Szakgimnázium harmincnégy diákja egy fél napos szakmai képzésen vett részt a VAR Kft szervezésében. A helyszínt a Microsoft Magyarország biztosította irodaházukban a Graphisoft parkban.
A szakmai nap központi témája a felhő alapú számítástechnika volt.
A program 9 órakor vette kezdetét egy rendhagyó megnyitóval. Szabó Péter a VAR Kft. ügyvezető igazgatója a DELL Magyarország támogatásnak köszönhetően adománycsomagot adhatott át Menyhárt Erika tagintézmény-vezetőnek. Az adománycsomag az iskola diákjai által életre hívott Show Your Voices projekthez szükséges eszközöket tartalmazott. A projekt hallássérültek kommunikációs problémáira próbál innovatív megoldásokat nyújtani.
Az igazgatónő elismerően nyilatkozott a rendezvény célját, a diákok élményközpontú oktatását illetően.
IoT, felhő, vagy neurális hálók, gépi tanulás
A megnyitót követően Rab Gergely (Tanácsadó, Dell Magyarország) tartott előadást IoT, felhő, vagy neurális hálók illetve gépi tanulás témakörében. Az előadás a felhő alapú technológiák egyre szélesebb körű terjedését az IoT - internet of things - világán keresztül mutatta be a diákoknak. A tanulók bevonásával próbáltunk rámutatni a technológiai fejlődés által nyújtotta előnyökre a mindennapi életből vett példákon keresztül.
Felhőinformatikai áttekintő
A következő előadást Bodnár Ádám (Termékmenedzser, Microsoft Magyarország) tartotta. Az izgalmas előadás során a diákok képet kaptak arról, hogy milyen beruházások szükségesek egy lokális vállalati informatikai infrastruktúra kialakításához illetve hogy ezzel szemben a felhő miért kézenfekvő választás bármely vállalkozás számára.
A Microsoft termékspecialistája ismertette a felhőalapú szolgáltatások különböző szintjeit is:
- IaaS - Infrastructure as a service - Infrastruktúra-szolgáltatás
- PaaS - Platform as a service - Platformszolgáltatás
- SaaS - Software as a service - Szoftverszolgáltatás
Út a felhőbe, világcégektől származó történetek
Egy rövid szünetet követően Berecz Sándor (Kereskedő, VAR Kft.) hozta még közelebb a felhő alapú technológiák világát a hallgatóság számára. Világszerte jól ismert márkák publikus esettanulmányai segítségével került bemutatásra, hogy milyen már jól bevált módszerekkel modernizálható 1-1 folyamat a cloud computing segítségével.
- Heineken - A felhő segítségével érte el 10,5 millió vásárlóját.
- Real Madrid - 450 millió szurkolója számára „hozta közelebb” a stadiont a felhővel.
- Rolls-Royce - Szenzorok segítségével monitorozza a hajtóműveit.
- Lotus F1 - Hatékonyabb szervezeti működés, mobilitás.
- AccuWeather - Szintén felhőt használ az előrejelzéséhez.
- Pixar - Az animációk előállításához annyi erőforrást használ amennyire épp szüksége van.
A fenti történetek ismertetését követően bemutatásra került a Microsoft cognitive services. A gépi intelligencia erejét hasznosító megoldásokra a diákok is kiváló ötletekkel álltak elő. A szolgáltatás gyakorlati hasznát az alábbi látványos videón keresztül ismerhették meg a diákok:
Szerverszoba látogatás
Az előadásokat követően a szomszédos Inernational Business School jóvoltából szerverszobai látogatáson vettek részt a diákok Leposa Richárd (Senior IT Manager, IBS) prezentálásában.
A szerverszobai látogatás útján a diákok testközelből láthatták, hogyan is néz ki valójában egy több száz felhasználót kiszolgáló informatikai rendszer. Kivételes lehetőség volt ez a diákok számára hiszen a világunk egyre nagyobb részét szolgálják ki a nyilvánosság elől gondosan elzárt adatközpontokból.